Mesto Bratislava v rokoch 2021-2022 v deviatich bytoch pilotne overovalo jedinečný prístup ukončovania bezdomovectva, housing-first. V spolupráci s tromi neziskovými organizáciami, ktoré majú dlhoročné skúsenosti s prácou s ľuďmi bez domova a rodinami v bytovej núdzi, o. z. Proti prúdu, o. z. Vagus a o. z. Návrat, tak bolo vybraným ľuďom bez domova poskytnuté nájomné bývanie s podporou, iba s požiadavkou plniť štandardné povinnosti nájomcov.
V predkladanom materiáli prinášame celkové zistenia z dvojročného výskumu, ktorý sa uskutočnil s účastníkmi a účastníčkami projektu Dostupného bývania so sociálnou podporou a ktorého cieľom bolo vyhodnotiť úspešnosť projektu v ukončovaní ich bytovej núdze. Výskum realizoval Inštitút pre výskum práce a rodiny pre potreby hlavného mesta SR Bratislavy. Jeho realizácia opätovne potvrdila zraniteľnosť niektorých skupín obyvateľstva, najmä ľudí v dôchodkovom veku, či žien – samoživiteliek, pri zabezpečovaní si bývania, najmä ak ide o viacnásobne znevýhodnené osoby (napríklad so zdravotným znevýhodnením, s inou ako majoritnou etnickou príslušnosťou a pod.). Na druhej strane tiež potvrdil, že cenovo dostupné bývanie so sociálnou podporou je najúčinnejším spôsobom riešenia bytovej núdze, keďže všetci účastníci, ktorým to zdravotný stav umožnil a ktorí si predtým vlastným úsilím nedokázali zabezpečiť štandardné bývanie, aj po dvoch rokoch realizácie projektu naďalej bývajú v poskytnutých bytoch, uhrádzajú nájomné a spravidla majú bezproblémové vzťahy so susedmi.
Tento materiál nadväzuje na Priebežnú správu z výskumu (ďalej len „Priebežná správa“), ktorá bola spracovaná po prvom roku realizácie projektu. Z tohto dôvodu sa niektorým témam nevenuje, prípadne sumarizuje najdôležitejšie závery z priebežnej správy – vrátane teoretických východísk výskumného dizajnu, skúseností účastníkov a účastníčok s výberom a nasťahovaním do bytov a podobne. Aktuálne predkladaná záverečná správa z výskumu je členená do troch častí. Prvá časť správy stručne sumarizuje metodológiu výskumu v projekte v Bratislave, vrátane cieľov výskumu a jeho priebehu. V druhej časti predstavujeme zistenia z výskumu, so zameraním na 2. rok realizácie projektu, ktoré sú ďalej štruktúrované podľa vybraných tematických oblastí, akými sú spokojnosť s bývaním, finančná situácia účastníkov projektu, zdravie, voľný čas a plány do budúcnosti, či poučenia z prípravy a riadenia projektu z pohľadu riadiacich pracovníkov a pracovníčok zapojených organizácií. V poslednej, tretej časti prinášame pre ilustráciu dva príbehy účastníka a účastníčky projektu, prípadové štúdie mapujúce dopady projektu na ich životy. V závere sumarizujeme hlavné zistenia a niekoľko odporúčaní pre rozširovanie projektu založeného na prístupe housing-first – či už v rámci Bratislavy, ale aj v ďalších slovenských mestách.