Dňa 6. júna 2024 sa v Michalovciach uskutočnila celodenná konferencia „Ochrana detí pred násilím – rodovo podmienené násilie – multidisciplinárna spolupráca v praxi“, ktorú spoluorganizovali Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, Národný projekt spoločne za detstvo bez násilia pre všetky deti, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Michalovce – odbor sociálnych vecí a rodiny, Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, n. o. Bratislava, Inštitút Bl. Metoda Dominika Trčku Michalovce a Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách Inštitútu pre výskum práce a rodiny.
Cieľom konferencie bolo poukázať na význam multidisciplinárnej spolupráce v praxi. Svoje skúsenosti a výskumy odprezentovalo 13 odborníčok a odborníkov, ktorých príspevky boli zamerané na široké spektrum tém z oblasti ochrany detí a žien pred násilím, rizikového správania sa detí a mládeže, trestnej činnosti páchanej mládežou na mládeži a nebezpečenstiev virtuálneho sveta.
Konferenciu otvoril PhDr. Mgr. Rastislav Barkasi a privítal účastníctvo a rečníkov a rečníčky, ktorí prišli z Prahy, Ružomberka, Bratislavy a z Užhorodu.
Svoje odborné príspevky na tomto podujatí predniesli aj naše kolegyne Mgr. Barbora Burajová, PhD. „Akoby násilie s tým nič nemalo. Skúsenosti žien zažívajúcich partnerské násilie so službami a inštitúciami“ a doc. ThDr. Mgr. Slávka Karkošková, PhD. „Keď očakávanie, aby sa rodičia dohodli, nie je v najlepšom záujme dieťaťa“.
Konferencia sa mohla uskutočniť vďaka spolufinancovaniu z fondov EÚ v rámci Programu Slovensko.
Inštitút pre výskum práce a rodiny si váži príležitosť byť partnerskou organizáciou v národnom projekte „Prevencia a eliminácia násilia a sociálneho vylúčenia prostredníctvom národných liniek pomoci“ a spolupracovať s prijímateľom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a partnerom Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. Tento projekt je implementovaný od januára 2024 do decembra 2026.