Na Slovensku sa postupne nastavuje systém zberu administratívnych dát týkajúcich sa násilia na ženách. V súčasnosti existuje systém zberu takýchto dát v oblasti polície a justície a čiastočne, hoci s nedostatočnou spoľahlivosťou, v oblasti zdravotníctva. V systéme sociálneho poradenstva a sociálnych služieb si jednotliví poskytovatelia zbierajú dáta pre svoju vlastnú potrebu, avšak vyplýva z toho rôznorodosť metodík a zbieraných dát o ženách so skúsenosťou s násilím, ktoré sa na ne obrátia. Systém jednotného zberu administratívnych od sociálnych služieb doteraz absentuje.
Cieľom tejto publikácie je zaplniť túto medzeru a navrhnúť systematický a jednotný zber dát pre poskytovateľov sociálnych služieb. Vznikla ako výstup národného projektu Prevencia a eliminácia rodovej diskriminácie, realizovaného Koordinačno-metodickým centrom Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Publikácia obsahovo sleduje tri hlavné kroky, ktoré viedli k jej vzniku.
Prvá časť sa venuje teoretickému rámcu zberu administratívnych dát a analýze súčasného stavu zberu dát v sociálnych službách, a to jednak na základe dotazníkového zisťovania medzi poskytovateľmi služieb pre ženy zažívajúce násilie a jednak na základe analýzy dostupných verejných dát za jednotlivé organizácie. Druhá časť v stručnosti ozrejmuje proces, ktorý viedol k vzniku metodiky a tretia časť predstavuje samostatnú metodiku zberu administratívnych dát o partnerskom násilí na ženách v sociálnych službách, ktorá bola výsledkom daného procesu.
Na publikácii sa podieľal kolektív autoriek v zložení: Sára Činčurová, Zuzana Očenášová, Tatiana Brnová, Daniela Gáliková, Adriana Havašová, Dušana Karlovská, Ľudmila Vysocká.
Inštitút pre výskum práce a rodiny vydal túto publikáciu ako súčasť výstupov národného projektu Prevencia a eliminácia rodovej diskriminácie OP ĽZ NP 2018/4.1.2/01., ktorý sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje www.esf.gov.sk.