Aktuálne zmeny v problematike karcinogénov, mutagénov a reprodukčne toxických faktorov v pracovnom prostredí. Analytický komentár IVPR 1/2024 (Miroslava Kordošová)

Titulná strana výskumnej správy Podpora adaptácie pracovnej sily pre potreby Priemyslu 4.0 (D. Kešelová, 2024)
Podpora adaptácie pracovnej sily pre potreby Priemyslu 4.0 v kontexte robotizácie, automatizácie a digitalizácie (Daniela Kešelová, 2024)
4. júla 2024
Titulná strana publikácie Analýza ekonomickej hodnoty neplatenej práce vo vzťahu k HDP ako podklad pre vytvorenie nástrojov pre rodovo vyváženú deľbu práce (2023)
Analýza ekonomickej hodnoty neplatenej práce vo vzťahu k HDP ako podklad pre vytvorenie nástrojov pre rodovo vyváženú deľbu práce. Hodnota neplatenej práce žien a mužov v domácnosti a jej férové rozdelenie. Štúdia a metodika (Andrej Kuruc, Miroslava Knapková, Mariana Považanová, Alena Kaščáková, 2023)
29. júla 2024

Aktuálne zmeny v problematike karcinogénov, mutagénov a reprodukčne toxických faktorov v pracovnom prostredí. Analytický komentár IVPR 1/2024 (Miroslava Kordošová)

Laboratórium, práca s cytostatikami

Viac ako polovicu úmrtí súvisiacich s prácou má na svedomí rakovina.

Rakovina je v EÚ najčastejšou príčinou úmrtí súvisiacich s prácou. Každoročne 52 % z nich môže súvisieť s rakovinou, 24 % s chorobami obehovej sústavy, 22 % s inými chorobami a 2 % s úrazmi. Najčastejšími typmi rakoviny súvisiacej s prácou sú rakovina pľúc, mezotelióm (spôsobený vystavením časticiam azbestu) a rakovina močového mechúra. Karcinogénom sú najviac vystavení ľudia pracujúci v stavebníctve, chemickom, potravinárskom a textilnom priemysle, výrobe automobilov, nábytkárstve, pri spracovaní dreva a v zdravotníctve.

Karcinogénne faktory majú schopnosť vyvolať rakovinu u exponovaných osôb a vyznačujú sa dlhou dobou latencie, čo znamená, že rakovina sa môže vyvinúť aj po 10 – 20 rokoch od ukončenia expozície.  Mutagénne faktory môžu spôsobovať zmeny (mutácie) v genetickom materiáli v ľudských bunkách a tým môžu mať negatívny vplyv aj na potomstvo.

Reprodukčne toxické faktory môžu byť príčinou nepriaznivých účinkov na pohlavné funkcie a plodnosť dospelých mužov a žien, na laktáciu žien, ako aj na vývoj potomstva; podobne ako karcinogénne faktory a mutagénne faktory patria medzi látky vzbudzujúce veľmi veľké obavy z dôvodu, že môžu mať vážne a nezvratné účinky na zdravie zamestnancov.

Od júna 2024 nadobudli účinnosť viaceré legislatívne zmeny, ktoré sa týkajú ochrany zdravia zamestnancov pred nepriaznivými vplyvmi karcinogénov, mutagénov  a reprodukčne toxických faktorov (RTF) v pracovnom prostredí.

Čítajte viac: