Inštitúte pre výskum práce a rodiny sme sa v rokoch 2023 a 2024 intenzívne venovali aj téme včasnej intervencie pre rodiny detí s rizikovým vývinom/so zdravotným postihnutím. Dôležité zistenia z uskutočneného výskumu sme predstavili v rámci Dialógov s IVPR, ktoré sa uskutočnili 19. februára 2025 na pôde Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Dialógy s IVPR sú novou iniciatívou inštitútu, ktorej cieľom je popularizácia výskumných zistení k témam, ktoré sú inštitútu zadávané podľa potrieb jednotlivých odborov ministerstva, medzi širším publikom zamestnancov a zamestnankýň ministerstva, ako aj Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a podpora využiteľnosti týchto zistení v ich práci a pri tvorbe politík.
Výskum zameraný na služby včasnej intervencie a ranej starostlivosti nadväzoval na plnenie strednodobého cieľa Národnej stratégie rozvoja koordinovaných služieb včasnej intervencie a ranej starostlivosti 2022-2030, schválenej vládou SR, ktorým je medzirezortné prepojenie zdravotnej starostlivosti, vzdelávacích a sociálnych služieb s cieľom ich zvýšenej synergie, vrátane vypracovania analýzy na zadefinovanie problémov, ktoré by mali byť vyriešené financovaním, ako aj stanovenie nárokovateľnosti intervencií a počtu prijímateľov.
Súčasťou výskumu bola analýza dostupných štatistických dát o prijímateľoch aj poskytovateľoch služieb včasnej intervencie a ranej starostlivosti, dotazníkový prieskum medzi rodičmi detí so zdravotným znevýhodnením a rozhovory s vybranými poskytovateľmi služieb. V SR sú aktuálne služby včasnej intervencie a ranej starostlivosti poskytované v rámci troch rezortov: Ministerstva zdravotníctva (predovšetkým v rámci preventívnych prehliadok detí v ranom veku u primárnych pediatrov), Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (služba včasnej intervencie) a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a mládeže (poradenské zariadenia).
Počas dialógov sme sa v diskusii okrem iných venovali otázkam finančnej dostupnosti – poplatkom, ktoré rodiny platia za niektoré činnosti ponúkané poskytovateľmi služieb včasnej intervencie nad rámec zákona, ako napr. rôzne terapie. Aj keď sa niekedy rodičia môžu domnievať, že platia za poskytnutie služby ako takej, v prípade, že je terapia pre ich dieťa prínosná, nebolo by riešením im ju neponúkať. Skôr bude potrebné hľadať spôsoby, ako zvýšiť finančnú dostupnosť aj takýchto činností.
Inou oblasťou, ktorá vzbudila pozornosť diskutujúcich, bol vysoký záujem rodičov o skupinové aktivity, či už je ich cieľom výmena praktických skúseností a rád týkajúcich sa podpory rozvoja dieťaťa (často aj v nadväznosti na pociťovaný nedostatok informácií o dostupných službách a nasmerovanie do nich zo strany odborníkov), alebo vzájomná podpora pri vysporadúvaní sa s prijatím a zvládaním novej situácie vyplývajúcej zo zdravotného znevýhodnenia dieťaťa. V diskusii v tejto súvislosti zaznelo, že podpora skupinových aktivít patrí k tým výzvam, ktoré svojou povahou nie sú náročné na naplnenie, pričom majú pre rodiny dôležitý prínos. Podpora laického poradenstva a skupinových aktivít – komunitnej rehabilitácie pre rodiny detí využívajúcich službu včasnej intervencie, vrátane ich financovania, je aj jedným z odporúčaní pre tvorcov politík, ktoré sú uvedené v závere výskumnej správy.