Každoročne si 15. mája pripomíname Medzinárodný deň rodín, ktorý bol vyhlásený ako pamätný deň Valným zhromaždením OSN v roku 1993 rezolúciou 47/237 a je vyjadrením významu, ktorý medzinárodné spoločenstvo rodinám pripisuje.
Ide o príležitosť zaujímať sa detailne o problémy a otázky týkajúce sa rodín a o zvýšenie poznatkov o sociálnych, ekonomických a demografických procesoch, ovplyvňujúcich rodiny.
Pandémia COVID-19 ešte zreteľnejšie poukazuje na dôležitosť investovania do sociálnych politík, ktoré chránia najzraniteľnejšie osoby a rodiny. Zaťaženie krízou znášajú práve rodiny, ktoré chránia svojich členov pred ujmou, starajú sa o deti a ich vzdelávanie mimo školy a zároveň si udržiavajú a plnia svoje pracovné záväzky.
Rodiny sa stali centrom medzigeneračných vzťahov, ktoré nás v tejto kríze podporujú. V ekonomickej kríze spôsobenej pandémiou sa chudoba a nerovnosti prehlbujú. V období neistoty sa takisto zvyšuje stres, ktorý často vedie k nárastu násilia páchaného na ženách a deťoch. Preto je podpora najzraniteľnejších rodín – tých, ktorí stratili svoj príjem, ako aj tých, ktorí nemajú bezpečné bývanie, tých, ktorí majú malé deti, ako aj rodín starších osôb a osôb so zdravotným postihnutím – dôležitá v súčasnosti viac ako kedykoľvek predtým.