Kompletnú publikačnú činnosť Eurofound nájdete na webstránke https://www.eurofound.europa.eu/
O kvalite pracovných miest v dôsledku reakcií ekonomík a spoločnosti na zmenu klímy informuje výskumná správa Job quality side of climate change.
Ročenka Minimum wages in 2024: Annual Review poskytuje prehľad nastavenia minimálnych miezd v roku 2023 v krajinách EÚ a Nórsku.
Každoročná správa Living and Working in Europe 2023 – ako vždy skúmajúca široký záber tém.
Pracovný materiál na tému práce na diaľku: Telework by region and the impact of COVID-19 pandemic: An occupational analysis
Výskumná správa z oblasti životných podmienok a kvality života pod názvom Becoming adults: Young people in a post-pandemic world skúma želania a plány mladých ľudí do budúcnosti – a výsledky súvisiace s týmito plánmi – v kontexte súčasnej situácie na trhu práce a bývania a pokroku pri implementácii posilnenej záruky EÚ pre mladých ľudí.
Podpora sociálnej kohézie a konvergencie v 20-ročnej perspektíve, získanej z 10 sérií prieskumu European Social Survey: The political dimension of social cohesion in Europe.
The changing structure of employment in the EU: Annual review 2023 – Ročenka za rok 2023 sumarizuje štrukturálny vývoj na európskych trhoch práce počas obdobia dvoch kríz a následného oživenia (2008 – 2023). Opiera sa najmä o údaje z prieskumu pracovných síl v EÚ, aby ukázal, ako sa zdá, že nedávny vývoj podnietil procesy zvyšovania kvalifikácie a zároveň neúmerne znížil zamestnanosť na nízko platených pracovných miestach v službách. Úroveň zamestnanosti v EÚ 27 sa však zotavila z účinkov pandémie COVID-19 v rokoch 2020 – 2021 oveľa rýchlejšie ako po globálnej finančnej kríze v rokoch 2008 – 2010.
Výskumná správa pod názvom Social impact of migration: Addressing the challenges of receiving and integrating Ukrainian refugees sa zameriava na výzvy, ktorým čelia členské štáty EÚ a Nórsko pri prijímaní a integrácii utečencov, ktorí utiekli z Ukrajiny po ruskej invázii vo februári 2022. Skúma ich integráciu na trhu práce a prístup a skúsenosti s verejnými službami, ktoré sú kľúčové pre spoločenskú inklúziu.
Pracovný materiál The Ukraine crisis: The mental health toll of the war sa zameriava na otázku duševného zdravia a potreby utečencov a vysídlených Ukrajincov a Ukrajiniek. Obsahuje kapitoly o prevalencii psychických problémov medzi rôznymi skupinami utečencov a utečenkýň, o psychickom strese, stresoroch a ochranných faktoroch, dostupnosti a type služieb duševného zdravia, prístupe k týmto službám a ich využívaní.
Podkladový dokument pod názvom Social protection for the unemployed – Background paper sa zameriava na jeden dôležitý aspekt sociálnej ochrany: dávky v nezamestnanosti, a to ako prvého stupňa (zvyčajne príspevkové), tak nižšieho stupňa (predovšetkým založené na daniach, nepríspevkové a s overovaním majetkových pomerov). Dávky v nezamestnanosti pomáhajú tlmiť vplyv straty zamestnania na financie domácností a pôsobia ako ekonomický stabilizátor. Príspevok skúma trendy vo výdavkoch na dávky v nezamestnanosti, identifikuje medzery vo formálnom pokrytí, diskutuje o skupinách, ktorým sú dávky nedostatočné, a venuje sa rozhodnutiam o nevyberaní, zamietnutí, digitalizácii postupov podávania žiadostí a prepojeniam medzi dávkami v nezamestnanosti a nárokmi na službu.
Pracovný materiál pod názvom Keeping older workers engaged: Policies, practices and mechanisms prináša informácie o starnúcej pracovnej sile v Európe, pracovných podmienkach starších zamestnancov a udržateľnej práci.
Programming document 2021–2024: Work programme 2024 – Programový dokument na roky 2021-2024: Pracovný program 2024. Dokument opisuje plánovanú prácu nadácie Eurofound počas programového obdobia 2021 – 2024. Stanovuje politický a inštitucionálny kontext programu, načrtáva viacročný program na štvorročné obdobie a stanovuje pracovný program na rok 2024.
Výskumná správa pod názvom Minimum wages for low-paid workers in collective agreements (Minimálne mzdy pre pracovníkov z nízkymi mzdami v kolektívnych zmluvách) približuje pilotný projekt, ktorým Eurofound stanovil realizovateľnosť a otestoval celoeurópsku databázu minimálnych mzdových sadzieb obsiahnutých v kolektívnych zmluvách týkajúcich sa pracovníkov s nízkymi príjmami. Bol navrhnutý koncepčný a merací rámec, celkovo bolo vybraných 692 kolektívnych zmlúv – týkajúcich sa 24 málo platených záujmových odvetví –, ktoré boli „úplne kódované“ a boli zostavené reprezentatívne údaje o dohodnutej minimálnej mzde pre 24 členských štátov EÚ. Na základe viac ako 3 202 textov obnovy boli vytvorené časové rady kolektívne dohodnutých minimálnych sadzieb od roku 2015 do roku 2022 pre 19 krajín. Je to prvýkrát, čo zber údajov v rámci celej EÚ poskytol komparatívne časové rady o dohodnutej mzde. Výskumnú správu čítajte tu.
O samostatne zárobkovo činných osobách v EÚ, kvalite ich práce a vývoji v oblasti ich sociálnej ochrany informuje výskumná správa pod názvom Self-employment in the EU: Job quality and developments in social protection.