Publikácie a aktuality Eurofound – 2024 (výber)

Titulná strana výskumnej správy Analýza dát o dostupnosti a prepojení služieb včasnej intervencie (D. Kválová, M. Mičicová Ľuptáková, 2024)
Analýza dát o dostupnosti a prepojení služieb včasnej intervencie a ranej starostlivosti na Slovensku (Darina Kválová, Martina Mičicová Ľuptáková, 2024)
9. apríla 2024
Svetový deň BOZP 2024
28. apríl – Svetový deň BOZP a medzinárodný spomienkový deň na obete pracovných úrazov a chorôb z povolania
26. apríla 2024

Publikácie a aktuality Eurofound – 2024 (výber)

Kompletnú publikačnú činnosť Eurofound nájdete na webstránke https://www.eurofound.europa.eu/

November 2024

Postavenie EÚ v rámci G20 v rôznych dimenziách sociálno-ekonomického rozvoja sa od prelomu 21. storočia zmenilo. Policy Brief pod názvom The EU and G20: A two-decade journey of socioeconomic, digital and green transformation analyzuje trendy v oblasti ľudského rozvoja, účasti na trhu práce, digitalizácie a environmentálnej udržateľnosti medzi členmi G20 s cieľom posúdiť postavenie EÚ v rámci skupiny. Skúma tiež, či sa členovia G20 zbližujú vzhľadom na tieto dimenzie, aby sa zistilo, či sa rozdiely medzi nimi zmenšujú alebo zväčšujú. Zistenia odhaľujú zmiešaný obraz, pričom EÚ si udržiava vysokú úroveň ľudského rozvoja, ale v niektorých dimenziách zažíva relatívny pokles v porovnaní s ostatnými členmi G20. Analýza podčiarkuje dôležitosť riešenia týchto trendov a využitia príležitostí, ktoré ponúka zelená a digitálna transformácia.

Podcast – epizóda 26 – Môže EÚ pomôcť zmeniť situáciu v oblasti bývania v Európe?

V tejto epizóde rozhovorov nadácie Eurofound sa rozpráva Mary McCaughey s vedúcim výskumu nadácie Eurofound Hansom Duboisom o najnovšom vývoji v oblasti bývania a bytovej politiky v Európe. Táto druhá epizóda seriálu, ktorý sa zameriava konkrétne na bývanie, pojednáva o úlohe nastupujúcej Komisie, o tom, čo môže priniesť výskum nadácie Eurofound, a o rôznych požadovaných nástrojoch politiky. Prvá epizóda seriálu pod názvom Housing bola zverejnená v júni.

Október 2024

Správa Social protection 2.0: Unemployment and minimum income benefits sa zameriava na dávky v nezamestnanosti a minimálny príjem pre ľudí v produktívnom veku.

Výskumná správa Paths towards independent living and social inclusion in Europe:

Zvyšujúci sa dôraz na nezávislý život a sociálnu inklúziu vedie k deinštitucionalizácii – odklonu od spoliehania sa na pobytové zariadenia smerom k rodinnému a komunitnému prostrediu pri poskytovaní starostlivosti a služieb. Cieľom je zabezpečiť, aby ľudia ohrození marginalizáciou mali možnosť plne sa zapájať do spoločnosti a uplatňovať svoje osobné práva a slobody. Inštitucionálna kultúra, ktorá vedie k sociálnej izolácii a strate autonómie, môže byť prítomná v akomkoľvek zariadení starostlivosti, ale je samozrejmosťou v zariadeniach na dlhodobý pobyt, ako sú detské domovy a opatrovateľské domy. Hoci v celej EÚ boli prijaté stratégie deinštitucionalizácie, sú zjavné nedostatky. Správa predkladá dôkazy o zmenách v rozsahu inštitucionálneho života v EÚ v priebehu času, ako aj informácie o národných stratégiách a postupoch deinštitucionalizácie. Zahŕňa dve prípadové štúdie zamerané na osobu, ktoré ilustrujú výhody deinštitucionalizácie a väčšieho sociálneho začlenenia a výzvy, s ktorými sa stretávame v úsilí o dosiahnutie týchto cieľov.

September 2024

Funguje partnerstvo v súvislosti so spravodlivým prechodom na zelenú ekonomiku? Túto otázku skúma Policy Brief pod názvom Creating a new social contract for the just transition: Is partnership working? Zameriava sa na zelenú a spravodlivú transformáciu pomocou partnerského prístupu v ôsmich európskych regiónoch, ktoré čelia osobitným výzvam v dôsledku postupného ukončenia používania fosílnych palív.

Ako možno podporiť dynamiku a rozmanitosť vo vidieckych ekonomikách prostredníctvom vytvárania coworkingových priestorov sa dozviete vo výskumnej správe pod názvom Regional employment change and the geography of telework in Europe.

Ako riešia firmy nedostatok pracovných síl? Naprieč sektormi a členskými štátmi sa uskutočnili prípadové štúdie s cieľom získať prehľad o tom, ako organizácie riešia problémy spojené s náborom a udržaním zamestnancov na napätom trhu práce. Správa Company practices to tackle labour shortages ponúka lekcie o krokoch, ktoré môžu zamestnávatelia podniknúť na obsadenie voľných pracovných miest, či už konajú samostatne alebo v partnerstve s inými organizáciami.

Z legislatívnych prehľadov vyplýva, že v mnohých členských štátoch sa online formy zneužívania často považujú skôr za rozšírenie tradičnej formy šikanovania alebo obťažovania tvárou v tvár, a nie za osobitný jav, ktorý si vyžaduje osobitnú reguláciu. Niektoré krajiny upravili existujúce právne predpisy tak, aby zahŕňali kyberšikanovanie a online obťažovanie. Správa Workplace bullying, harassment and cyberbullying: Are regulations and policies fit for purpose? skúma, do akej miery je takéto online správanie regulované v členských štátoch EÚ a Nórsku. Keďže regulačné zmeny sú vo všeobecnosti vyvolané určitou úrovňou politickej diskusie, správa skúma aj diskusie na národnej úrovni a to, či existujú empirické dôkazy dokumentujúce tento problém alebo ktoré potenciálne naznačujú nárast tohto javu.

Júl 2024

O kvalite pracovných miest v dôsledku reakcií ekonomík a spoločnosti na zmenu klímy informuje výskumná správa Job quality side of climate change.

Výskumná správa Developments in income inequality and the middle class in the EU poskytuje komplexné preskúmanie trendov v príjmovej nerovnosti v rámci členských štátov EÚ a medzi nimi od roku 2006 do roku 2021. Cieľom štúdie je tiež odpovedať na súvisiacu otázku, či sa stredná trieda zmenšuje v dôsledku vývoja rozdielov v disponibilných príjmoch domácností.

Ďalšia správa Human–robot interaction: What changes in the workplace? skúma na základe údajov z prieskumov a prípadových štúdií o pokročilých robotických systémoch a aplikáciách (umelá inteligencia, strojové učenie, senzorové technológie) príležitosti a výzvy, ktoré prináša užšia interakcia medzi ľuďmi a robotmi, s cieľom prispieť k širšej politickej diskusii o automatizácii práce.

Pracovný materiál Slovakia: Developments in working life 2023 pripravili naši kolegovia, tím korešpondentov Eurofound za Slovensko, v zložení Rastislav Bednárik, Ludovít CziriaDaniela Keselova, Miroslava Kordošová, Martina Mičicová Ľuptáková, Zuzana Turkovič.

Jednotlivé pracovné materiály za ostatné štáty nájdete na tomto linku.

Súhrnná správa Developments in working life 2023 je k dispozícii tiež. Medzi preberané témy patrí politický kontext v roku 2023; aktuálne informácie o sociálnych partneroch a inštitúciách sociálneho dialógu; vývoj v oblasti kolektívneho vyjednávania; vládne reakcie na infláciu; protestná akcia; a vývoj pracovného času. Správy obsahujú aj aktuálne informácie o vývoji politiky v otázkach, akými sú pracovné zmluvy, znižovanie rozdielov v odmeňovaní žien a mužov, zdravie a bezpečnosť a rovnováha medzi pracovným a súkromným životom.

Jún 2024

Ročenka Minimum wages in 2024: Annual Review poskytuje prehľad nastavenia minimálnych miezd v roku 2023 v krajinách EÚ a Nórsku.

Máj 2024

Každoročná správa Living and Working in Europe 2023 – ako vždy skúmajúca široký záber tém.

Pracovný materiál na tému práce na diaľku: Telework by region and the impact of COVID-19 pandemic: An occupational analysis

Výskumná správa z oblasti životných podmienok a kvality života pod názvom Becoming adults: Young people in a post-pandemic world skúma želania a plány mladých ľudí do budúcnosti – a výsledky súvisiace s týmito plánmi – v kontexte súčasnej situácie na trhu práce a bývania a pokroku pri implementácii posilnenej záruky EÚ pre mladých ľudí.

Apríl 2024

Podpora sociálnej kohézie a konvergencie v 20-ročnej perspektíve, získanej z 10 sérií prieskumu European Social Survey: The political dimension of social cohesion in Europe.

Marec 2024

The changing structure of employment in the EU: Annual review 2023 – Ročenka za rok 2023 sumarizuje štrukturálny vývoj na európskych trhoch práce počas obdobia dvoch kríz a následného oživenia (2008 – 2023). Opiera sa najmä o údaje z prieskumu pracovných síl v EÚ, aby ukázal, ako sa zdá, že nedávny vývoj podnietil procesy zvyšovania kvalifikácie a zároveň neúmerne znížil zamestnanosť na nízko platených pracovných miestach v službách. Úroveň zamestnanosti v EÚ 27 sa však zotavila z účinkov pandémie COVID-19 v rokoch 2020 – 2021 oveľa rýchlejšie ako po globálnej finančnej kríze v rokoch 2008 – 2010.

Výskumná správa pod názvom Social impact of migration: Addressing the challenges of receiving and integrating Ukrainian refugees sa zameriava na výzvy, ktorým čelia členské štáty EÚ a Nórsko pri prijímaní a integrácii utečencov, ktorí utiekli z Ukrajiny po ruskej invázii vo februári 2022. Skúma ich integráciu na trhu práce a prístup a skúsenosti s verejnými službami, ktoré sú kľúčové pre spoločenskú inklúziu.

Pracovný materiál The Ukraine crisis: The mental health toll of the war sa zameriava na otázku duševného zdravia a potreby utečencov a vysídlených Ukrajincov a Ukrajiniek. Obsahuje kapitoly o prevalencii psychických problémov medzi rôznymi skupinami utečencov a utečenkýň, o psychickom strese, stresoroch a ochranných faktoroch, dostupnosti a type služieb duševného zdravia, prístupe k týmto službám a ich využívaní.

Febuár 2024

Podkladový dokument pod názvom Social protection for the unemployed – Background paper sa zameriava na jeden dôležitý aspekt sociálnej ochrany: dávky v nezamestnanosti, a to ako prvého stupňa (zvyčajne príspevkové), tak nižšieho stupňa (predovšetkým založené na daniach, nepríspevkové a s overovaním majetkových pomerov). Dávky v nezamestnanosti pomáhajú tlmiť vplyv straty zamestnania na financie domácností a pôsobia ako ekonomický stabilizátor. Príspevok skúma trendy vo výdavkoch na dávky v nezamestnanosti, identifikuje medzery vo formálnom pokrytí, diskutuje o skupinách, ktorým sú dávky nedostatočné, a venuje sa rozhodnutiam o nevyberaní, zamietnutí, digitalizácii postupov podávania žiadostí a prepojeniam medzi dávkami v nezamestnanosti a nárokmi na službu.

Pracovný materiál pod názvom Keeping older workers engaged: Policies, practices and mechanisms prináša informácie o starnúcej pracovnej sile v Európe, pracovných podmienkach starších zamestnancov a udržateľnej práci.

Január 2024

Programming document 2021–2024: Work programme 2024 – Programový dokument na roky 2021-2024: Pracovný program 2024. Dokument opisuje plánovanú prácu nadácie Eurofound počas programového obdobia 2021 – 2024. Stanovuje politický a inštitucionálny kontext programu, načrtáva viacročný program na štvorročné obdobie a stanovuje pracovný program na rok 2024.

Výskumná správa pod názvom Minimum wages for low-paid workers in collective agreements (Minimálne mzdy pre pracovníkov z nízkymi mzdami v kolektívnych zmluvách) približuje pilotný projekt, ktorým Eurofound stanovil realizovateľnosť a otestoval celoeurópsku databázu minimálnych mzdových sadzieb obsiahnutých v kolektívnych zmluvách týkajúcich sa pracovníkov s nízkymi príjmami. Bol navrhnutý koncepčný a merací rámec, celkovo bolo vybraných 692 kolektívnych zmlúv – týkajúcich sa 24 málo platených záujmových odvetví –, ktoré boli „úplne kódované“ a boli zostavené reprezentatívne údaje o dohodnutej minimálnej mzde pre 24 členských štátov EÚ. Na základe viac ako 3 202 textov obnovy boli vytvorené časové rady kolektívne dohodnutých minimálnych sadzieb od roku 2015 do roku 2022 pre 19 krajín. Je to prvýkrát, čo zber údajov v rámci celej EÚ poskytol komparatívne časové rady o dohodnutej mzde. Výskumnú správu čítajte tu.

O samostatne zárobkovo činných osobách v EÚ, kvalite ich práce a vývoji v oblasti ich sociálnej ochrany informuje výskumná správa pod názvom Self-employment in the EU: Job quality and developments in social protection.