Bratislava, 27.2.2020 – V sobotu 29. februára, kedy si občianky a občania Slovenska opäť uplatnia svoje volebné právo, si zároveň pripomenieme výnimočné výročie – získanie volebného práva pre československé ženy. V tento deň totiž uplynie presne 100 rokov, odkedy ženy v Československu mohli prvýkrát pristúpiť k volebným urnám a zároveň mohli byť zvolené ako zástupkyne ľudu do parlamentu.
„Nová československá republika sa prihlásila k hodnotám demokracie a rovnosti pre všetkých občanov a teda aj všetky občianky. Reflektovala zároveň skúsenosť s národnostným útlakom Čechov a Slovákov, a deklarovala vo svojej ústave politické a kultúrne práva pre všetky menšiny žijúce na území nového štátu. Na svoju dobu to nebola samozrejmosť,“ uviedla riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny (IVPR), sociologička Silvia Porubänová.
IVPR si toto výročie bude pripomínať po celý rok sériou vzdelávacích podujatí a kampaňou „Storočie voľby“ prostredníctvom sociálnych médií. Cieľom je pripomenúť si nielen 100. výročie volebného práva žien, ale zviditeľniť výsledky práce mnohých žien, ktoré si ho vybojovali a angažovali sa ako občianske aktivistky a priekopníčky, autorky učiteľky, publicistky a spisovateľky, vedkyne, osvetové pracovníčky a samozrejme – političky. „To neboli len odvážne ženy, ktoré vystúpili za svoje práva. Boli to najmä vzdelané ženy, ktoré si priali inú budúcnosť pre svoje dcéry. Takú budúcnosť, v ktorej sa k ľuďom nepristupuje odlišne na základe pohlavia či iného určenia, ale výlučne na základe hodnoty ľudskej dôstojnosti,“ dopĺňa historička a analytička IVPR, Jana Jablonická-Zezulová.
Komunikačná manažérka IVPR Viera Böttcher vysvetľuje: „Inštitút pre výskum práce v spolupráci s partnermi zorganizuje počas roka 2020 niekoľko osvetových aktivít zameraných na pripomenutie si tohto historického medzníka pre ženy v našom regióne. Je zároveň mementom, pripomínajúcim, že úsilie žien o dosiahnutie občianskej a politickej rovnoprávnosti, začaté pred viac ako 100 rokmi, ešte neskončilo. Obhajoba ľudských práv, dôstojnosti a autonómie žien na Slovensku si totiž vyžaduje našu plnú pozornosť a bez občianskeho aktivizmu by boli ohrozené.“
Kľúčové slová: #storocievolby #100rokov #volebnepravo #zenyvolia #feminizmus #silnezeny
Kontakt pre médiá: Mgr. Viera Böttcher, manažérka komunikácie národného projektu Prevencia a eliminácia rodovej diskriminácie, Inštitút pre výskum práce a rodiny, tel. +421 917 962 234, email: viera.bottcher@ivpr.gov.sk
Kampaň na sociálnych sieťach, verejné diskusie, film a výstava sú financované zo zdrojov národného projektu „Prevencia a eliminácia rodovej diskriminácie, ktorý realizuje Inštitút pre výskum práce a rodiny vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje, www.esf.gov.sk