Aprílové Dialógy s IVPR o jednorodičovských domácnostiach

IVPR logo
IVPR v médiách – apríl 2025
10. apríla 2025
Svetový deň BOZP - upútavka Medzinárodnej organizácie práce (ILO)
28.apríl – Svetový deň BOZP a medzinárodný spomienkový deň na obete pracovných úrazov a chorôb z povolania
28. apríla 2025

Aprílové Dialógy s IVPR o jednorodičovských domácnostiach

V poradí štvrté Dialógy boli venované aktuálnej téme jednorodičovských rodín, na ktorú sme sa v rámci výskumnej činnosti v uplynulých dvoch rokoch zameriavali aj na IVPR.

Na tomto mieste prinášame sumarizáciu kľúčových zistení z výskumu potrieb jednorodičovských rodín z roku 2023, ktoré sme prezentovali na stretnutí, a tiež niektoré postrehy z diskusie. Podrobné výsledky výskumu sú k dispozícii v záverečnej správe. Komparácia hlavných zistení z výskumov realizovaných v rokoch 2014 a 2023 je k dispozícii v Bulletine IVPR 9/2024.

Výsledky potvrdili nepriaznivú finančnú situáciu rodín:

  • 65,5 % opýtaných poukázalo na to, že skutočnosť, že sa stali osamelými rodičmi, zapríčinila zhoršenie finančnej situácie ich domácnosti;
  • približne polovica respondentiek a respondentov má problém vyjsť s mesačným príjmom, z toho takmer 7 % nepostačuje ani na pokrytie základných potrieb;
  • 42,1 % rodičov sa vyjadrilo, že nemajú žiadne úspory na pokrytie neočakávaných výdavkov;
  • jednorodičovské rodiny čelia vysokej zadlženosti: 56,5 % má aspoň 1 dlh (okrem hypotéky na bývanie);
  • výživné na maloleté dieťa často neposkytuje dostatočnú kompenzáciu absentujúceho príjmu druhého rodiča;
  • tromi najčastejšími príčinami, prečo rodičia nežiadajú o zvýšenie výživného, sú obavy z konfrontácie s druhým rodičom dieťaťa, predpoklad, že by druhý rodič súdu predložil potvrdenie o nižšom príjme, než v skutočnosti má a náročnosť procesu.

Potenciál na zlepšenie situácie majú adresné opatrenia:

  • spomedzi opatrení/príspevkov zameraných na zlepšenie finančnej situácie jednorodičovských domácností vyjadrili respondentky a respondenti najväčšiu podporu vyššiemu prídavku na dieťa, vyššiemu daňovému bonusu, ale aj rôznym účelovo viazaným príspevkom – napríklad na školské potreby alebo na zdravotnú starostlivosť pre maloleté dieťa (vrátane príspevku na rehabilitácie, fyzioterapiu a pod.).

Najčastejšie deklarovanou potrebou osamelých rodičov je „mať viac peňazí“.

Jedným z dôležitých podnetov diskusie bol návrh, aby bol v budúcnosti vo výskume kladený dôraz aj jednorodičovské domácnosti, v ktorých žije člen so zdravotným znevýhodnením (rodič, dieťa). V súvislosti s obavami, ktoré majú rodičia z konfrontácie s druhým rodičom pri žiadosti o zvýšenie výživného bolo odporučené, aby sa v takýchto prípadoch žiadateľky a žiadatelia obrátili na Oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (SPODaSK).

Riaditeľka Odboru rodinnej politiky a štátnej sociálnej podpory, pani Lucia Vlasáková, priblížila pripravovaný projekt zameraný na podporu osamelých rodičov, ktorý realizuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v spolupráci s neziskovou organizáciou Jeden rodič. Zároveň pripomenula, že rodičia môžu v prípade potreby využiť bezplatné poradenstvo v už existujúcich Poradniach komplexnej pomoci, ktoré sú k dispozícii na celom Slovensku. Viac informácií o poradniach nájdete na stránke https://pkp.gov.sk.