Domáce násilie je pre mnohé obete, spravidla ženy, traumatickou skúsenosťou, ktorá zásadným spôsobom ovplyvňuje ich život. Týrané ženy sa často veľmi dlhý čas snažia situáciu zvládať samy. Políciu sa odhodlajú privolať až vtedy, keď sa násilie vystupňuje a majú nezvládnuteľný strach o seba i deti. Nedostatočné informácie a absencia dôvery môžu ženám brániť v tom, aby sa so žiadosťou o pomoc obrátili na políciu. Polícia má pri potláčaní domáceho násilia mimoriadne dôležitú úlohu, pretože je pripravená okamžite v prípade potreby zasiahnuť na celom území krajiny, 24 hodín denne.
Naša príručka má za cieľ pomôcť polícii prvého kontaktu pri efektívnom a citlivom riešení prípadov domáceho násilia. Každý prípad je jedinečný a špecifický a vyžaduje si od zasahujúceho policajta odbornosť, asertivitu i empatiu. Policajt však nie je sám; existuje viacero inštitúcií a organizácií, s ktorými môže spolupracovať pri podpore a ochrane obete.
Publikácia bola vypracovaná v rámci Národného projektu Prevencia a eliminácia rodovej diskriminácie OP ĽZ NP 2018/4.1.2/01 Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje www.esf.gov.sk.