World Cancer Day čiže Svetový deň boja proti rakovine je každoročne 4. februára. Medzinárodná únia boja proti rakovine (UICC) vyhlásila tento deň v roku 2000 na Medzinárodnom summite boja proti rakovine v novom miléniu, ktorý sa vtedy konal v Paríži. Dnes je to už 24.ročník, kedy odborníci, laici, pacienti a aj pacientske organizácie po celom svete upozorňujú na potrebu zvyšovania povedomia o tomto ochorení, ako aj na nevyhnutnosť edukácie a dostupnosť prevencie. Je zároveň príležitosťou na oboznámenie sa s touto problematikou a na prijatie opatrení na zmenšenie zaťaženia rakovinou v celosvetovom meradle Tohtoročná kampaň pokračuje v téme: „Odstráňme rozdiely v starostlivosti“ (Close the care gap), ktorá bola vyhlásená v roku 2022 a potrvá do konca roka 2024.
Skríningové vyšetrenia odhaľujú ochorenie v skoršom štádiu a zachraňujú životy. Zistite, na ktoré vyšetrenia máte nárok, a absolvujte svoju pravidelnú a bezplatnú onkokontrolu čo najskôr.
Preventívne a skríningové opatrenia sú dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie. Cieľom skríningu je vyhľadávať onkologické ochorenie v jeho včasnom štádiu. Skorší záchyt ochorenia pacientovi dokáže zlepšiť možnosti liečby, znížiť jej záťaž na organizmus a významne znížiť riziko úmrtia v dôsledku ochorenia. V rámci onkologického skríningu je dokonca možné zachytiť chorobné zmeny v tele ešte pred rozvojom rakoviny a úspešnou liečbou zabrániť vzniku invazívneho nádorového ochorenia.
Keďže onkologické ochorenie sa v počiatku neprejavuje žiadnymi výraznými alebo minimálnymi príznakmi, netreba zabúdať ani na pravidelné preventívne prehliadky u lekára. Ministerstvo zdravotníctva v SR v spolupráci s Národným onkologickým inštitútom spustili spoločnú informačnú kampaň „Onkokontrola“. Kampaň sa zameriava na zvýšenie účasti na 3 skríningoch, ktoré môžu zachrániť život: rakoviny krčka maternice, rakovina prsníka a rakovina hrubého čreva a konečníka.
Podrobné informácie o skríningoch, postupy pri objednávaní a zoznamy preverených pracovísk poskytujúcich jednotlivé vyšetrenia nájdete na stránke www.onkokontrola.sk.
Onkokontrola prsníka:
Onkokontrola krčka maternice:
Onkokontrola hrubého čreva a konečníka:
Ďalšie odporúčané zdroje informácií:
NCZI: https://iszi.nczisk.sk/nor.sr/uvod
Súčasťou tohto úsilia je terénna práca agentúry EU-OSHA Prieskum expozície zamestnancov na identifikáciu rizikových faktorov prospievajúcich k vzniku nádorových ochorení pri práci, ktorá sa ukončí tento mesiac a ktorej prvé výsledky budú oznámené v závere tohto roku. Cieľom prieskumu je poskytnúť informácie, ktoré sú určené na zlepšenie ochrany pred nebezpečnými látkami a ktoré by mohli prispieť k aktualizácii právnych predpisov EÚ.
Prečítajte si informačný list agentúry EU-OSHA o karcinogénoch pri práci a viacjazyčné informačné listy . Tento informačný list spoločne pripravili všetci partneri Plánu opatrení proti karcinogénom. Poskytuje prehľadné praktické rady o tom, ako predchádzať rizikám súvisiacim s karcinogénmi na pracovisku. V podobe stručnej príručky slúži na každodenné používanie a na úvod vymedzuje karcinogénne látky na pracovisku a vykresľuje riziká, ktoré prinášajú. Venuje sa aj osobitným zákonným požiadavkám, ako je hodnotenie rizík, poradie prevenčných opatrení týkajúcich sa karcinogénnych látok a najvyšších prípustných hodnôt expozície pri práci. Poskytuje aj informácie o opatreniach údržby a pri mimoriadnych udalostiach a opisuje, ako rozpoznať zamestnancov v mimoriadne rizikových situáciách. Ďalej sú to procesy o karcinogénnych látkach zverejnené v Pláne opatrení proti karcinogénom, čo je iniciatíva, ktorú agentúra EU-OSHA aktívne podporuje.
Pozrite si film s postavičkou Napo Skrytí zabijaci na zvýšenie informovanosti o rizikách karcinogénov vznikajúcich počas pracovného procesu a o spôsobe, ako im predchádzať.
Informácie o Svetovom dni boja proti rakovine a o všetkých aktivitách kampane na odstránenie rozdielov v onkologickej starostlivosti.
Znížiť riziko vzniku rakoviny môžeme celkovou zmenou životného štýlu a prevenciou. Medzi najvýznamnejšie opatrenia, ktoré môžeme urobiť, je osvojenie si správnych návykov, medzi ktoré patrí správna výživa, pravidelný pohyb v trvaní aspoň 30 minút denne a udržanie si optimálnej telesnej hmotnosti. Odporúča sa eliminovať negatívne vplyvy ako je fajčenie, konzumácia alkoholu a nadmerný stres.
Spracovala: RNDr. Miroslava Kordošová, PhD., výskum v oblasti BOZP a pracovných podmienok