Bratislava, 23. 5. 2025 – V roku 2025 si pripomíname desiate výročie vzniku Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách (KMC) a Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie (NLŽ), ktoré fungujú v rámci Inštitútu pre výskum práce a rodiny.
Za uplynulú dekádu sa centrum stalo dôležitým informačným zdrojom pre odbornú verejnosť a médiá v oblasti prevencie, koordinácie a metodickej podpory tímov, ktoré sa snažia eliminovať násilie páchané na ženách a dievčatách. Významným krokom pre posilnenie práv obetí násilia bolo zriadenie linky pre ženy 0800 212 212, ktorá 24 hodín denne, 7 dní v týždni poskytuje diskrétne a bezplatné odborné poradenstvo ženám ohrozeným násilím v intímnych vzťahoch a domácim násilím.
Právnička Barbora Burajová, ktorá stála v roku 2015 pri vzniku KMC a pôsobí ako jeho vedúca manažérka, pri príležitosti tohto výročia uviedla: „Ak sa vieme zhodnúť na východisku, že násilie páchané na ženách a dievčatách je nespravodlivé, tak nás to musí doviesť k záveru, že je neprijateľné a preto sme povinní naň ukázať a hovoriť o ňom. V súčasnosti môžeme o násilí rozprávať informovane a na základe faktov.
Vedecká obec za posledných 40 rokov prináša nielen dôkazy o výskyte násilia, máme aj objektívne poznatky o prežívaní obetí a následkoch. Vieme, ako násilie znižuje šance naplno uplatniť potenciál vo vzdelávaní, v profesionálnom živote a ako poškodzuje sociálne vzťahy. Máme dostatok dôkazov aj o tom, že násilie má negatívny vplyv aj na blízkych obetí, osobitne na deti, ktoré sú svedkami násilia.“
Dekáda činnosti KMC a NLŽ v číslach:
Riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny Barbora Vávrová zdôraznila: „Odborné služby KMC a NLŽ sa za desať rokov svojho pôsobenia stali stabilným pilierom národného systému ochrany a podpory obetí. Som presvedčená, že vytváranie priestoru pre pôsobenie expertiek a expertov, ktorí sa venujú výskumu, analýze dát a publikovaniu správ o situácii žien v násilných vzťahoch, je kľúčové nielen pre efektívne riešenia, ale aj preto, aby sme ako spoločnosť rozumeli rozsahu, príčinám a dôsledkom tohto násilia. Práve na základe týchto poznatkov môžeme nastavovať politiky a opatrenia, ktoré sú cielené, účinné a rešpektujúce dôstojnosť obetí.
Doplnila, že „rovnako dôležité je poskytovanie bezprostrednej, bezplatnej a nonstop dostupnej pomoci prostredníctvom Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie na čísle 0800 212 212. Pre mnohé ženy je tento anonymný kontakt s našimi poradkyňami často prvým krokom do bezpečia. Linka im dáva nádej, informácie a podporu, ktorá môže rozhodujúcim spôsobom zmeniť ich život. Preto budeme aj naďalej neúnavne presadzovať potrebu systémovej a trvalo udržateľnej podpory týchto služieb.“
Informácie o rodovo podmienenom násilí, činnosti KMC a adresár pomáhajúcich organizácií v SR nájdete na www.zastavmenasilie.gov.sk.
Následky násilia na ženách sa týkajú celej spoločnosti a preto o ňom nesmieme mlčať.
Poradkyne Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie sú pripravené hovoriť o všetkých formách násilia, ktorému sú ženy a ich deti vystavené. V prípade, ak vy alebo niekto z vášho okolia zažíva násilie, zavolajte na bezplatnú NONSTOP linku 0800 212 212 alebo napíšte e-mail na linkaprezeny@ivpr.gov.sk. Ak máte podozrenie na bezprostredné ohrozenie života a zdravia, privolajte Políciu SR prostredníctvom čísla 158.
Viac o činnosti KMC od jeho vzniku nájdete tu: https://ivpr.gov.sk/bulletin-ivpr-3-2025-dekada-cinnosti-koordinacno-metodickeho-centra-pre-prevenciu-nasilia-na-zenach-a-narodnej-linky-pre-zeny-zazivajuce-nasilie/
Kľúčové slová: #zastavmenasilie #10rokovpomoci
Národný projekt Prevencia a eliminácia násilia a sociálneho vylúčenia prostredníctvom národných liniek pomoci
Viac o národnom projekte, jeho hlavných aktivitách a podaktivitách nájdete tu: