Horúce letné dni môžu spôsobiť úpal a úžeh na pracovisku
Nedostatok ochranných nápojov a nedostatočný pitný režim, nadmerná teplota na pracovisku a ďalšie faktory môžu spôsobiť úpal alebo úžeh. Pri nedodržaní zásady bezpečnosti a ochrany zdravia na pracovisku a neodhadnutí nebezpečenstva a rizika, sa môže úpal alebo úžeh stať aj pracovným úrazom. Je potrebné rozoznať ich príznaky a vedieť poskytnúť prvú pomoc postihnutému.
V horúcich letných dňoch môže dôjsť pri niektorých pracovných činnostiach k úpalu či úžehu. Tieto dva medicínske pojmy a stavy organizmu sa často zamieňajú alebo považujú za to isté. Nie je to však tak. Jednoduchým objasnením je, že úžeh je stav pri nadmernom, náhlom a prudkom opálení kože sálavými ultrafialovými lúčmi slnka. Pri úpale ide o zrútenie termoregulácie tela. Príznaky úpalu a úžehu sú veľmi podobné, najmä v ľahších prípadoch. Postihnutý sa sťažuje na bolesť hlavy, nevoľnosť, môže sa pridať horúčka a zvracanie. Pri ťažšom priebehu úpalu sa môže objaviť zmätenosť, zrýchlené dýchanie, či kŕče, v extrémnych prípadoch, ak teplota tela prekročí aj 40 °C, môže postihnutý stratiť dokonca aj vedomie, pri úžehu sa môže objaviť stuhnutie šije. Porovnanie úpalu a úžehu je v tabuľke.
Úpal
Úžeh
Prehriatie organizmu, aj bez vplyvu slnečného žiarenia
Prehriatie organizmu vplyvom slnečného žiarenia
Príznaky sa objavujú už počas pôsobenia vysokej teploty
Príznaky sa môžu objaviť až po niekoľkých hodinách po slnení
Bolesť hlavy
Bolesť hlavy
Horúčka
Horúčka
Nevoľnosť
Slabosť/nevoľnosť
Zvracanie
Zvracanie
Suchá koža, žiadny pot
Suchá a horúca koža
Mdloby
Opálená až spálená koža
Zrýchlené dýchynie
Stuhnutie šije
Zmätenosť
Svalové kŕče
Šokový stav
Strata vedomia
Prvá pomoc – ochladenie – otieranie/kúpeľ v chladnej vode
Prvá pomoc – ochladenie – studené obklady na hlavu
Prvá pomoc – chladné miesto s čerstvým vzduchom
Prvá pomoc – chladné miesto bez slnka
Prvá pomoc – dostatočné množstvo tekutín
Prvá pomoc – dostatočné množstvo tekutín
Prvá pomoc – poloha v ľahu, zdvihnuté nohy
Zamestnávateľ je povinný podľa zákona č. 124/2006 Z. z. o BOZP povinný vytvárať vhodné podmienky na bezpečnú a zdravie neohrozujúcu prácu. Za predpokladu, že je preukázaná príčinná súvislosť medzi činnosťou zamestnanca a uvedeným následkom, je možné úžeh alebo úpal považovať za pracovný úraz.
Prevencia a odporúčania
Začnite pracovať čo najskôr. Keď sa dohodnete na posunutí pracovnej zmeny na ráno, hoci len o hodinu či dve, ušetríte si pobyt v najhoršom teple a poobede môžete ešte využiť slnko na regeneráciu.
Dostatočne pite. V horúčave dodržiavanie pitného režimu platí dvojnásobne. Pokiaľ pracujete vonku, pite minerálky, doplníte tak vypotené stopové prvky. V kancelárii si vystačíte s vodou. Kľudne si v obidvoch prípadoch nechajte tekutinu cez noc v chladničke, dopoludnia vás vďaka tomu ochráni pred prehriatím. Najčastejšou chybou, ktorú robia ľudia v rámci pitného režimu, je predovšetkým to, že pijú až vtedy, keď pociťujú smäd. Piť by sme mali pravidelne po dúškoch, aby sme jednorazovým príjmom veľkého množstva tekutín nezaťažili obličky. Vhodným riešením pre všetky vekové kategórie je tzv. optické pitie. Nachystajte si do fľaše/džbánu s objemom minimálne 1,5 l pitnej vody. Keď túto vodu celú vypijete, splnili ste odporúčaný objem tekutín v rámci pitného režimu.
Obmedzte kofeín na minimum. Silná káva po celý deň vám zvyšuje krvný tlak a tým i teplotu tela. A aj keď sa po horúcom nápoji začnete potiť (čo je prirodzená reakcia tela a cesta k ochladeniu), premočené šatstvo nie je nič príjemné. Káva nie je súčasťou pitného režimu. Ak si doprajete šálku kávy, mali by ste telu zabezpečiť aj dostatočný príjem pitnej vody.
Zatiahnite rolety a nasaďte si pokrývku hlavy. Ak to nejde, nepustite na seba slnko pri práci vôbec. V interiéroch vás najlepšie ochráni vonkajšie tienenie a žalúzie, na slnku pokrývka hlavy (klobúk, šiltovka, šatka), opaľovací krém s vysokým faktorom (na celý deň kľudne SPF 50) a svetlé oblečenie, ktoré väčšinu lúčov odrazí.
Zvoľte vhodné materiály a strihy. V sklade, na stavbe i v reštaurácii skúste funkčné materiály alebo merino vlnu, ktoré rýchlo odvádzajú pot z tela. V kancelárii siahnite po hodvábnych a ľanových materiáloch a voľnejších strihoch. Pokiaľ vás príliš nezväzuje firemný „dress code“, čiernym puzdrovým šatám a príliš upnutým košeliam sa radšej vyhnite.
Dodržujte prestávky. Ak odovzdávate tri veľké projekty naraz alebo potrebujete odísť zo zmeny v sklade skôr a kvôli tomu sa oberiete o povinnú pracovnú prestávku, môže pri vysokých teplotách vynechanie aj desaťminútovej pauzy znamenať kolaps. Ak si prestávku doprajete a na chvíľku sa zastavíte a osviežite, zvládnete tak prácu rýchlejšie a s ľahkosťou.
Ochlaďte sa vodou v spreji, ventilátorom alebo hmlou. Minerálne vody v spreji a malé osobné ventilátory si obľúbili napr. profesionálni vodiči. V kancelárii skúste sprej či stolový alebo stojanový ventilátor. Horúčav sa s nimi síce nezbavíte, ale vyhnete sa zdravotným komplikáciám,ako je úpal alebo úžeh a bude sa vám pracovať lepšie.
Spracovala: RNDr. Miroslava Kordošová, PhD, výskum pracovných podmienok a BOZP