Pripravujú sa viaceré európske iniciatívy podporujúce ukončovanie bezdomovectva

IVPR logo
IVPR v médiách – jún 2025
3. júla 2025

Pripravujú sa viaceré európske iniciatívy podporujúce ukončovanie bezdomovectva

Konferencia Combating Homelessness - logo konferencie

V júni 2025 sa v priestoroch Výboru regiónov v Bruseli uskutočnilo ďalšie zo stretnutí Európskej platformy boja proti bezdomovectvu, skrátene označovanej EPOCH. Platforma vznikla v roku 2021 na základe Lisabonskej deklarácie, podpísanej zástupcami členských štátov EÚ, Európskej komisie a Európskeho parlamentu, miest a občianskej spoločnosti a jej ambíciou je spoločne pracovať na postupnom napĺňaní cieľov deklarácie, smerujúcich k  ukončovaniu bezdomovectva. V tejto súvislosti viaceré krajiny, vrátane Slovenska, napríklad prijali národné koncepcie prevencie a ukončovania bezdomovectva. Na júnovom stretnutí EPOCH bola predstavená najnovšie prijatá stratégia Portugalska. Z iniciatívy EPOCH bol takisto realizovaný projekt Európskeho sčítania ľudí bez domova, na ktorom v roku 2024 participoval aj Inštitút pre výskum práce a rodiny.

Na stretnutí EPOCH okrem iného Európska komisia predstavila tri pripravované strategické materiály, ktoré budú obsahovať aj ciele a opatrenia zamerané na prevenciu a ukončovanie bezdomovectva.

Prvým z nich je Akčný plán k Európskemu pilieru sociálnych práv do roku 2030, ktorý nadviaže na aktuálne platný akčný plán schválený v marci 2021. Odborná aj laická verejnosť sa bude môcť zapojiť do pripomienkovania nového akčného plánu prostredníctvom verejnej konzultácie už v letných mesiacoch tohto roku. Jedným z troch kľúčových cieľov aktuálne platného akčného plánu je zníženie počtu občanov EÚ žijúcich v riziku chudoby z 95,4 mil. v roku 2021 o 15 mil. do roku 2030, pričom doposiaľ došlo k poklesu len o 2,7 mil.

Ďalším pripravovaným dokumentom, ktorý bude prepojený s akčným plánom, s cieľom posilniť opatrenia zamerané na znižovanie chudoby, je vôbec prvá Európska stratégia boja proti chudobe, ku ktorej by mala prebiehať verejná konzultácia do konca októbra 2025. Stratégia bude pokrývať oblasti, akými sú Európska záruka pre deti, chudoba pracujúcich, prechod zo systému vzdelávania do zamestnania, chudoba seniorov, ale aj bezdomovectvo.

Napokon má byť v roku 2026 prijatý aj prvý Plán dostupného bývania, ktorý bol okrem iného iniciovaný na základe zistenia, že medzi mladými občanmi EÚ predstavuje zabezpečenie bývania jednu z piatich najvážnejších obáv pri riešení vlastnej budúcnosti: „Ak na bývaní záleží Európanom, potom na ňom záleží aj Európe,“ odznelo na stretnutí EPOCH. Opatrenia plánu budú navrhnuté s ohľadom na princíp subsidiarity, podľa ktorého je táto oblasť primárne v kompetencii jednotlivých členských štátov. Plán sa takisto bude explicitne venovať téme bezdomovectva.

V téme dostupného bývania sa angažuje aj OECD, ktorá v jeseni tohto roku plánuje uskutočniť opakovaný prieskum dostupného bývania, v rámci ktorého budú na úrovni jednotlivých štátov mapované opatrenia a ukazovatele týkajúce sa podpory cenovo dostupného bývania a zmien v tejto oblasti.

Na stretnutí EPOCH boli takisto prezentované niektoré národné a lokálne iniciatívy a inovácie týkajúce sa prevencie a ukončovania bezdomovectva. V Poľsku sa napríklad v roku 2024 uskutočnilo celonárodné sčítanie ľudí bez domova a takisto sa podarilo prepojiť program terénnych služieb pre ľudí bez domova v 33 mestách s programom housing-first.

Medzinárodný projekt Solace predstavila Alena Vachnová z Nadácie DEDO v Košiciach – ide o iniciatívu prepájajúcu poskytovanie zdravotnej starostlivosti a sociálnych služieb ľuďom bez domova. Projekt je realizovaný na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku, Poľsku a Rumunsku, s finančnou podporou EÚ. Na Slovensku v rámci projektu vzniknú polikliniky pre ľudí bez domova v Košiciach a Prešove, s cieľom umožniť a uľahčiť im prístup k zdravotnej starostlivosti, vrátane prevencie, či liečby chronických ochorení.

Na júnovom stretnutí EPOCH sa za SR takisto zúčastnila Darina Kválová, vedecko-výskumná pracovníčka Inštitútu pre výskum práce a rodiny.