Horúce letné dni môžu spôsobiť úpal a úžeh na pracovisku

Prinášame výsledky zo sčítania ľudí bez domova v Bratislave 2023
21. júna 2024
Národný projekt PPOK
Začali sme nový cyklus vzdelávania v ŠVP SPČ – prvotné reflexie lektorky
27. júna 2024

Horúce letné dni môžu spôsobiť úpal a úžeh na pracovisku

Ilustrácia: Úpal a úžeh na pracovisku

Nedostatok ochranných nápojov a nedostatočný pitný režim, nadmerná teplota na pracovisku a ďalšie faktory môžu spôsobiť úpal alebo úžeh. Pri nedodržaní zásady bezpečnosti a ochrany zdravia na pracovisku a neodhadnutí nebezpečenstva a rizika, sa môže úpal alebo úžeh stať aj pracovným úrazom. Je potrebné rozoznať ich príznaky a vedieť poskytnúť prvú pomoc postihnutému.

V horúcich letných dňoch môže dôjsť pri niektorých pracovných činnostiach k úpalu či úžehu. Tieto dva medicínske pojmy a stavy organizmu sa často zamieňajú alebo považujú za to isté. Nie je to však tak. Jednoduchým objasnením je, že úžeh je stav pri nadmernom, náhlom a prudkom opálení kože sálavými ultrafialovými lúčmi slnka. Pri úpale ide o zrútenie termoregulácie tela. Príznaky úpalu a úžehu sú veľmi podobné, najmä v ľahších prípadoch. Postihnutý sa sťažuje na bolesť hlavy, nevoľnosť, môže sa pridať horúčka a zvracanie. Pri ťažšom priebehu úpalu sa môže objaviť zmätenosť, zrýchlené dýchanie, či kŕče, v extrémnych prípadoch, ak teplota tela prekročí aj 40 °C, môže postihnutý stratiť dokonca aj vedomie, pri úžehu sa môže objaviť stuhnutie šije. Porovnanie úpalu a úžehu je v tabuľke.

Tabulka - príznaky úpalu a úžehu
Porovnanie úpalu a úžehu a prvá pomoc

Zamestnávateľ je povinný podľa zákona č. 124/2006 Z. z. o BOZP povinný vytvárať vhodné podmienky na bezpečnú a zdravie neohrozujúcu prácu.   Za predpokladu, že je preukázaná príčinná súvislosť medzi činnosťou zamestnanca a uvedeným následkom, je možné úžeh alebo úpal považovať za pracovný úraz.

Prevencia a odporúčania

  1. Začnite pracovať čo najskôr. Keď sa dohodnete na posunutí pracovnej zmeny na ráno, hoci len o hodinu či dve, ušetríte si pobyt v najhoršom teple a poobede môžete ešte využiť slnko na regeneráciu.
  2. Dostatočne pite. V horúčave dodržiavanie pitného režimu platí dvojnásobne. Pokiaľ pracujete vonku, pite minerálky, doplníte tak vypotené stopové prvky. V kancelárii si vystačíte s vodou. Kľudne si v obidvoch prípadoch nechajte tekutinu cez noc v chladničke, dopoludnia vás vďaka tomu ochráni pred prehriatím. Najčastejšou chybou, ktorú robia ľudia v rámci pitného režimu, je predovšetkým to, že pijú až vtedy, keď pociťujú smäd. Piť by sme mali pravidelne po dúškoch, aby sme jednorazovým príjmom veľkého množstva tekutín nezaťažili obličky. Vhodným riešením pre všetky vekové kategórie je tzv. optické pitie. Nachystajte si do fľaše/džbánu s objemom minimálne 1,5 l pitnej vody. Keď túto vodu celú vypijete, splnili ste odporúčaný objem tekutín v rámci pitného režimu.
  3. Obmedzte kofeín na minimum. Silná káva po celý deň vám zvyšuje krvný tlak a tým i teplotu tela. A aj keď sa po horúcom nápoji začnete potiť (čo je prirodzená reakcia tela a cesta k ochladeniu), premočené šatstvo nie je nič príjemné. Káva nie je súčasťou pitného režimu. Ak si doprajete šálku kávy, mali by ste telu zabezpečiť aj dostatočný príjem pitnej vody.
  4. Zatiahnite rolety a nasaďte si pokrývku hlavy. Ak to nejde, nepustite na seba slnko pri práci vôbec. V interiéroch vás najlepšie ochráni vonkajšie tienenie a žalúzie, na slnku pokrývka hlavy (klobúk, šiltovka, šatka), opaľovací krém s vysokým faktorom (na celý deň kľudne SPF 50) a svetlé oblečenie, ktoré väčšinu lúčov odrazí.
  5. Zvoľte vhodné materiály a strihy. V sklade, na stavbe i v reštaurácii skúste funkčné materiály alebo merino vlnu, ktoré rýchlo odvádzajú pot z tela. V kancelárii siahnite po hodvábnych a ľanových materiáloch a voľnejších strihoch. Pokiaľ vás príliš nezväzuje firemný „dress code“, čiernym puzdrovým šatám a príliš upnutým košeliam sa radšej vyhnite.
  6. Dodržujte prestávky. Ak odovzdávate tri veľké projekty naraz alebo potrebujete odísť zo zmeny v sklade skôr a kvôli tomu sa oberiete o povinnú pracovnú prestávku, môže pri vysokých teplotách vynechanie aj desaťminútovej pauzy znamenať kolaps. Ak si prestávku doprajete a na chvíľku sa zastavíte a osviežite, zvládnete tak prácu rýchlejšie a s ľahkosťou.
  7. Ochlaďte sa vodou v spreji, ventilátorom alebo hmlou. Minerálne vody v spreji a malé osobné ventilátory si obľúbili napr. profesionálni vodiči. V kancelárii skúste sprej či stolový alebo stojanový ventilátor. Horúčav sa s nimi síce nezbavíte, ale vyhnete sa zdravotným komplikáciám,ako je úpal alebo úžeh a bude sa vám pracovať lepšie.

Spracovala: RNDr. Miroslava Kordošová, PhD, výskum pracovných podmienok a BOZP

Viac na: https://ivpr.gov.sk/wp-content/uploads/2022/08/Ako_zvladat_horucavy_na_pracovisku_Kordosova_2022.pdf

https://osha.europa.eu/sites/default/files/Heat-at-work-Guidance-for-workplaces_SK.pdf

Základné preventívne opatrenia proti prehratiu organizmu - vhodné oblečenie, opaľovací krém, noste ochranu - hlavy, očí, dostatočný pitný režim, obmedziť alkohol, studená sprcha, ľahké jedlo, obmedziť čas na slnku.
Základné preventívne opatrenia proti prehratiu organizmu – vhodné oblečenie, opaľovací krém, noste ochranu – hlavy, očí, dostatočný pitný režim, obmedziť alkohol, studená sprcha, ľahké jedlo, obmedziť čas na slnku.

Zdroj obrázkov: Getty Images